دفتر طب ایرانی
ساعت: تاریخ: دوشنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٨

دفتر طب ایرانی چه می کند؟

 

       بی شک برنامه ریزی پایه گسترش و توسعه همه جانبه است و حیطه طب سنتی ایرانی یکی از زمینه های با قابلیت بالای گسترش و توسعه است.  سرزمین ایران کشوری ممتاز و با رتبه بالا از نظر غنای گیاهی و تنوع زیستی و دارای ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته شده جهانی است. براساس نظر گیاه شناسان و پ‍‍ژوهشگران، تعداد گونه های گیاهی ایران در حدود ۸۰۰۰ گونه است که از نظر تنوع گونه ای حداقل دو برابر قاره اروپاست. تحقیقات نشان داده است که بیش از ۲۳۰۰ گونه از گیاهان کشور دارای خواص دارویی، عطری، ادویه ای و آرایشی ـ بهداشتی هستند. به علاوه ۱۷۲۸ گونه از این گیاهان به عنوان گیاهان بومی ایران می باشند، منحصراً در سرزمین ایران رویش کرده و به عنوان یک ظرفیت انحصاری در کشور محسوب می شوند.

      حجـم تجـارت جهانی گیاهان دارویـی از ۶۰ میلیارد دلار در سـال ۱۹۹۶ به ۱۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ افزایش یافته است و بر اساس پیش‌بینی بانک جهانی در سال ۲۰۵۰ گردش مالی و تجارت جهانی متمرکز و مبتنی بر گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به حدود ۵۰۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

      در اکثر کشورهای توسعه یافته، طب سنتی در ابعاد مختلف تحت حمایت دولت قرار گرفته است و سهم خوبی از تأمین سلامت مردم را در سیستم سلامت کشور به عهده دارد. طب سنتی چین ۴۰ درصد خدمات بهداشتی ـ درمانی را در این کشور بر عهده دارد. پوشش بیمه ای هزینة درمان، دارو و خدمات طب سنتی در ژاپن، چین، کره و ویتنام به صورت کامل است و در کشورهای آلمان، استرالیا، نروژ، انگلستان، کانادا و آمریکا قسمتی از هزینه ها توسط سازمان های بیمه پرداخت می‌شود. ( مرجع آمار ارائه شده: سند گیاهان دارویی و طب سنتی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی) .         

 با توجه به افزایش حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی و فراورده های آن، پیشینه غنی ایران در طـب سنتی و نیز اینکه در نقـشه جامع علمی کشور، گیاهان دارویی در اولویت الف حوزه علوم پایه و کاربردی و طب سنتی در اولویت ب حوزه سلامت قرار گرفته اند، بدیهی است برای هدایت حرکت احیاء و توسعه گیاهان دارویی و طب سنتی ایران با استفاده بهینه از تمامی منابع ملی، داشتن یک سند علمی که به همه نکات لازم توجه کافی مبذول داشته باشد امری واجب و اجتناب ناپذیر است.

هدف مکتب طب سنتي ایرانی، نگاهداشت سلامتی در افراد سالم و بازگرداندن سلامتی به افراد بیمار است. در این مکتب نه تنها تمامی ابعاد جسمی لحاظ می شود بلکه ابعاد روحی و روانی بیمار، رابطه او با دیگران، رابطه او با محیط و طبیعت نیز در نظر گرفته می شود

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ایجاد معاونت طب سنتی ایرانی- اسلامی و دانشکده‌های طب سنتی پس از سال‌های طولانی، بار دیگر دروازه‌های ورود به عرصه قانونمند آموزش، پژوهش و ارائه خدمات طب سنتی را به روی گروهی از فرهیختگان برگزیده میهن اسلامی ما گشود تا ضمن احیاء، در جهت حفظ و تأمین سلامت جامعه از این میراث کهن در کنار طب رایج بهره‌برداری  شود.

البته ساختار معاونت با توجه به ضرورتهایی در سال 95 به دفتر طب ایرانی تغییر یافت تا در ساز و کاری سبک تر زیر نظر مستقیم دفتر وزیر به ارائه خدمات بپردازد.

در سال 1386 رشته طب سنتی در مقطع دکترای تخصصی و در سال 1387 رشته داروسازی سنتی و پس از آن رشته تاریخ علوم پزشکی به عنوان رشته‌های دانشگاهی وارد دانشگاه‌های علوم پزشکی شدند. در حال حاضر پس از گذشت حدود 9 سال از تاریخ ایجاد این رشته، تعداد ۷ دانشکده و ۱۷گروه طب سنتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی مشغول آموزش و پرورش قریب به ۵۰۰ پزشک و داروساز علاقمند به طب ایرانی هستند تا بستر لازم را برای ورود خدمات طب ایرانی به سیستم خدمات بهداشتی رمانی کشور فراهم نمایند. 20 سلامتکده و 9 مرکز تحقیقاتی طب و داروسازی سنتی نیز در کنار دانشگاه‌های علوم پزشکی، وظیفه‌ی خدمت‌رسانی و مستند سازی این حکمت خسروانی را به عهده دارند.

از این رو سند ملی گیاهان دارویی تدوین شد و با استناد به تصریح بند 12سیاستهای کلی «سلامت»، ابلاغيه رهبر معظم انقلاب اسلامی،  فصل سوم نقشه جامع علمی کشور و بند هـ ماده 34 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوري اسلامی ایران درباره طب سنتی ایران، سند حاضر با بهره‌گیری از فرآیند تصریح و استخراج از اسناد فوق‌الذکر  برای اجرایی کردن اهداف سند ملی گیاهان دارویی در سطح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین شده است.

 

        در همین راستا و به منظور فراهم نمودن زمینه‌های توسعه‌ی طب ایرانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، تشکیلات مدیریت طب سنتی ایرانی- اسلامی در هیأت امناء  دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح و به تصویب رسیده است که مصوبات آن پس از ابلاغ مقام محترم وزارت اجرایی خواهد شد. (نامه به شماره 276/122/د، مورخ 16/3/94)

 

هم اکنون دفتر طب ایرانی دارای سه معاونت اجرایی، معاونت توسعه سلامت و معاونت تعالی آموزش و پژوهش بوده و در ستاد وزارت بهداشت آمادگی تعامل و پاسخگویی به مراجعین محترم را دارا می باشد.

ایران، تهران، شهرک غرب،بلوار ایوانک، ساختمان وزارت بهداشت، بلوک آ، طبقه ششم، دفتر طب ایرانی