دفتر طب ایرانی
ساعت: تاریخ: دوشنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٨

طب ایرانی چیست؟

1.       طب سنتي ایرانی(طب ایرانی): « طب سنتي ايران سامانه و مكتبي است كامل، شامل روشهاي تشخيصي، سبب شناسي و درمان با تكيه بر تفاوتهاي بين فردي (مزاج) در زمينه حفظ سلامت و درمان بيماريها، متكي بر پشتوانه علمي و تجربي چند هزار ساله ايرانيان و ملل ديگر، برخوردار از توجه به جنبه هاي اخلاقي و تربيتي و آموزه هاي اسلامي كه به كوشش حكيمان بزرگ دوره تمدن اسلامي، بازنگاري و تدوين يافته و به نقطه كمال نسبي خود رسيده است.»

 

از ويژگيهاي اين مكتب: كل نگري، اعتقاد به هويت روحاني، جسماني، رواني و اجتماعي براي انسان، توجه به كيفيات فاعله و منفعله و اخلاط اربعه، تأكيد بر پيشگيري از بيماريها با اصلاح سبك زندگي، تقويت جنبه‌هاي معنوي، فراهم كردن زمينه و شرايط مطلوب براي فعاليت سامانه دروني موسوم به قوه مدبره يا طبيعت و نيز تقدم درمان‌هاي غذائي و طبيعي بر درمان‌هاي داروئي و تقدم داروهاي مفرد بر داروهاي مركب و بالاخره درمان‌هاي غيرتهاجمي بر درمان‌هاي تهاجمي است.

2.     بخش گیاهان دارویی و طب سنتی: شامل کلیه نهادها و عوامل دخیل در امر بهره برداری از گیاهان دارویی و اسانس دار و فناوری های تولید فراورده های دارویی ـ غذایی ـ بهداشتی با منشأ گیاهی و نیز کلیه مراکز و دست اندرکاران در امر خدمات و آموزه های مکتب پزشکی سنتی ایران (طب سنتی) می باشد. این بخش از دو حوزه «گیاهان دارویی و فراورده های گیاهی» و «طب سنتی» تشکیل شده است.

3.     گیاه دارویی: به گیاهی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم تمام یا اجزایی از آن به صورت تازه یا خشک شده و یا مواد مؤثره استخراجی از آن به منظور اثرات بهداشتی، پیشگیری و درمانی در بدن انسان، حیوانات و دیگر گیاهان به کار می رود، گیاه دارویی گفته می شود.

4.     داروی گیاهی: هرگونه فراورده دارویی که منحصراً، از نظر اجزاء متشکله فعال، شامل یک یا چند ماده گیاهی فراوری نشده یا یک یا چند ترکیب گیاهی فراوری شده و یا ترکیبی از هر دو با فرمولاسیون گوناگون برای عرضه در بازار دارویی جهت تشخیص، پیشگیری، کمک به اعمال فیزیولوژیک، درمان و حفظ بهداشت بدن انسان، حیوانات و سایر گیاهان به کار می رود.

5.     فراورده های گیاهی: مواد گیاهی که به صورت خام و یا فراوری شده به منظور کاربرد در پزشکی، دامپزشکی و گیاه پزشکی و نیز کاربردهای تجاری، صنعتی، غذایی و بهداشتی استفاده می شوند و شامل داروهای گیاهی، فراورده های طبیعی و مکمل، افزودنی‌های غذایی و طعم دهنده‌ها، رنگ دهنده‌ها، عرقیات و عصاره‌ها و اسانس‌ها، فراورده‌های آرایشی و بهداشتی و کنترل کننده آفات و بیماری‌های گیاهی است، فراورده‌های گیاهی گفته می‌شود.

6.       فرآورده های طبیعی: به فراورده‌هایی که از مواد طبیعی حاصل از گیاهان، جانوران، میکروارگانیسم‌ها و معادن استخراج می‌شوند، از قبیل داروهای طبیعی (جامد، نیمه جامد و مایع)، مواد اولیه طبیعی (عصاره و اسانس)، فراورده‌های گیاهی دارویی، فراورده‌های فراوری نشده، فراورده‌های طب سنتی، داروهای مشابه درمانی  و فراورده‌های تشخیص حساسیت، فراورده طبیعی گفته می‌شود.

7.       سلامتکده طب سنتی: به مکانی اطلاق می شود که بر اساس ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت ارائه خدمات درمانی طب سنتی، تاسیس گردیده‌اند.

ایران، تهران، شهرک غرب،بلوار ایوانک، ساختمان وزارت بهداشت، بلوک آ، طبقه ششم، دفتر طب ایرانی