دفتر طب ایرانی
ساعت: تاریخ: جمعه ٠٣ اسفند ١٣٩٧
آرشیو اخبار


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با حضور مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت

مراسم تکریم و معارفه رییس دانشکده طب ایرانی شهیدبهشتی برگزار شد

مراسم تکریم و معارفه رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، با حضور مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، در مراسم تکریم و معارفه رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، با اهدای لوح تقدیر و هدیه‌ای به رسم یادبود، از زحمات دکتر محمود مصدق در دوران تصدی ریاست دانشکده طب ایرانی شهیدبهشتی قدردانی کرد و حکم انتصاب دکتر رسول چوپانی، عضو هیات علمی این دانشگاه که پیش از این، مدیریت گروه طب سنتی ایرانی را برعهده داشت، به ایشان اهدا شد.

دکتر محمد آقاجانی، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، ضمن تشکر از تلاش‌های دکتر خدادوست در ستاد وزارت بهداشت، قدردانی از زحمات دکتر مصدق برای گسترش دانشکده، رشته و فرهنگ طب سنتی در کشور و تلاش‌های دکتر علی حائری، فارماکولوژی دانشکده پزشکی، در تاسیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: با حسن خلقی که در استادان و دانشجویان طب سنتی مشاهده می‌شود، قرارگیری گروه اخلاق در این دانشکده نیز بسیار به‌جا بوده است.

وی ضمن تبریک به دکتر چوپانی، از ایشان برای پذیرش این مسئولیت در شرایط کنونی کشور قدردانی کرد و افزود:تداوم رشد و توسعه در محیط‌های علمی و اجتناب از حرکت‌های ناگهانی و تغییر مسیرهای حساب‌نشده، بسیار مناسب بوده و طی این روند طبیعی، سبب شده است که دانش‌آموختگان رشدیافته در این دانشکده، مسئولیت‌ها را در این دوی امدادی بپذیرند که قطعا موفقیت رییس جدید دانشکده، در گرو ادامهفعالیت‌های تیمی مشترک و همکاری استادان و دانشجویان و دیگر یاوران علمی دانشکده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ابراز امیدواری کرد که این دانشگاه، با تلاش در جهت رفع محدودیت‌های دانشکده طب سنتی با تمام توان، بتواند به جایگاه واقعی خود در این حوزه دست پیدا کند.

دکتر مصدق نیز ضمن قدردانی از تلاش‌های بزرگان و چهره‌‌‌‌های ماندگار طب سنتی، برای گسترش این مکتب غنی طبی در کشور و تشکر از زحمات یاوران علمی خود در دانشگاه، مقابله با پدیده پیرسالاری در مدیریت کشور و سپردن میدان به جوانان را یکی از دلایل کناره‌گیری خود از سمت ریاست دانشکده طب ایرانی دانست و افزود: از ابتدای حضور خود در این دانشکده، همواره بر این اعتقاد بودم که طب سنتی امانتی در اختیار من بوده و باید آن را به دیگر نیروهای آموزش‌دیده، تحویل دهم.

وی در ادامه با بیان اینکه دانشکده طب سنتی کار خود را با تحقیقات آغاز کرد تا با آموزش پژوهش‌محور، مستنداتی برای تدریس به دانشجویان فراهم شود، به شرح اقداماتی پرداخت که با وجود تلاش‌های انجام‌شده، هنوز به نتیجه نهایی نرسیده و نیازمند پیگیری هستند.

دکتر چوپانی نیز در ادامه مراسم، ضمن خوشامدگویی به حاضران و با اشاره به فعالیت خانواده‌وار همکاران در کنار هم و خاطرات خوش به‌جامانده از دوران ریاست دکتر مصدق، احترام، ادب و رفتار کریمانه با ذی‌نفعان را از ویژگی‌های قابل توجه ایشان دانست و گفت: برگزاری دوره آموزش طب سنتی ایرانی به پزشکان عمومیکه امروز به نتیجه رسیده است و ثبت نام برای آن آغاز شده، از جمله خدمات شایان تقدیر آقای دکتر مصدق است.

وی رو به حاضران در مراسم گفت: امروزه حال طب سنتی کشور خوب نیست و ادعای درمان هر بیماری لاعلاج و صعب‌العلاج با عناوین مختلفی مانند طب اسلامی که برخلاف اصول اخلاقی، مردم را از درمان‌های لازم طب رایج محروم می‌کند، جامعه پزشکی را نیز به طب اصیل ایرانی بدگمان کرده است.

رییس جدید دانشکده طب ایرانی شهیدبهشتی، این موضوع را چالشی جدی برای باورهای دینی مردم و تحمیل‌کننده مشکلاتی برای نظام سلامت و نه‌فقط دانشکده طب سنتی دانست و افزود: بر اساس اسناد بالادستی، وظیفه همگان به‌خصوص وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی برای مدیریت و ساماندهی طب سنتی به‌خوبی مشخص شده است و در شرایطکنونی اقتصادی کشور و مشکلات در راه ناشی از تحریم، مسئولیت سنگینی بر دوش جامعه پزشکی، به‌خصوص دانشگاهیان وجود داشته و استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی و استادان و دست‌اندرکاران این حوزه در راستای تولید علم و کارآفرینی و آموزش و پژوهش محصول‌محور، بسیار می‌تواند کمککننده باشد.

وی تاکید کرد: ارتباط با صنعت و ترویج سبک زندگی سالم از اولویت‌های اصلی این دانشکده خواهد بود که زیرساخت‌های سختافزاری و نرمافزاری مورد نیاز آن، پیش از این به همت جناب آقای دکتر مصدق فراهم شده است و به امید خدا و با تلاش همکاران دانشکده و دانشگاه می‌توانیم گام‌های موثری در جهت اهداف دانشگاه و خودکفایی علمی برداریم.

گفتنی است، در این مراسم که با حضور اعضای هیات‌رییسه دانشگاه و هیات بورد طب سنتی و استادان و پیشکسوتان این حوزه، مهندس علی ابراهیمی از ستاد توسعه گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و دانشجویان و دستیاران دانشکده طب ایرانی شهیدبهشتی برگزار شد، به پاس سال‌ها تلاش دکتر محمود مصدق در دانشکده طب سنتی، سالن اجتماعات این دانشکده به نام ایشان نامگذاری شد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

1397/04/04 - ١٥:٢٣ / شماره خبر: ١٤٥٨١٨ / تعداد نمايش: 641


ایران، تهران، شهرک غرب،بلوار ایوانک، ساختمان وزارت بهداشت، بلوک آ، طبقه ششم، دفتر طب ایرانی