دفتر طب ایرانی
ساعت: تاریخ: پنج شنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٧
آرشیو اخبار


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی:

طب سنتی می‌تواند پرچمدار کنترل بیماری‌های غیر واگیر باشد

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در مراسم تکریم و معارفه رییس دانشکده طب سنتی این دانشگاه، اصلاح سبک زندگی را از اقدامات بزرگی دانست که طب سنتی توانایی انجام آن را دارد و می‌تواند پرچمدار کنترل بیماری‌های غیر واگیر باشد.

به گزارش روابط‌عمومی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، دکتر محمد آقاجانی، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در مراسم تکریم و معارفه رییس دانشکده طب سنتی این دانشگاه، با اشاره به اینکه طب سنتی، سبک دیگری از طبابت بوده و نگاه متفاوتی نسبت به طب رایج و تفاوت‌های بسیاری با دیگر رشته‌های این طب دارد، گفت: با وجود اقدامات بسیاری که برای تعریف جایگاه طب سنتی در نظام سلامت کشور انجام شده، هنوز جای کار بسیاری در این زمینه وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه خاستگاه این سبک متفاوت طبابت، دانشگاه و دانشکده است، افزود: نباید انتظار تعریف جایگاه طب سنتی در نظام سلامت کشور را از ستاد وزارت بهداشت داشت و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های طب سنتی باید در تعریف این جایگاه و حل مشکلات ارائه خدمات در این حوزه تلاش کرده و به فکر چاره باشند.

معاون درمان سابق وزارت بهداشت، انجام اقدامات مشترک پژوهشی و درمانی طب سنتی و طب رایج را یکی از راه‌هایمهم برای تعریف جایگاه طب سنتی در نظام سلامت کشور و موفقیت آن در این مسیر دانست و تاکید کرد: طب سنتی در بسیاری حوزه‌های بیماری حرفی برای گفتن دارد، ولی باید در کنار طب رایج پیش برود و متخصصان هر دو حوزه با هم در کلینیک‌ها حضور داشته و به بیماران پروتکل مشترک ارائه دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تاکید بر اینکه طب سنتی می‌تواند پرچمدار کنترل بیماری‌های غیر واگیر باشد، گفت: با توجه به زندگیماشینی و نوع هیجانات امروزه، لزوم اصلاح سبک زندگی بر هیچ‌کس پوشیده نیست و این موضوع یکی از اقدامات بزرگی است که طب سنتی توانایی انجام آن را دارد.

آقاجانی افزود: اگر نتوانیم در مسیر تعریف جایگاه طب سنتی موفق شویم و پاسخگوی نیازهای مردم باشیم، بازار منتظر نمی‌ماندو این خلا توسط افراد بسیاری که در حال حاضر نیز با عناوین مختلف به سودجویی و سوداگری در این حوزه مشغول هستند،پر شده و اقدامات آنها دامن این رشته را نیز می‌گیرد.

وی با اشاره به اوضاع فعلی کشور و مشکلات اقتصادیموجود، تاکید کرد: در فشار اقتصادی حال حاضر جامعه که بخش زیادی از آن به حوزه سلامت تحمیل می‌شود، این فرصت برای طب سنتی وجود دارد تا توانایی پوشش حوزه‌هایی را با روش‌های جایگزینخود نشان دهد و داروهای دارای عوارض بسیاری در طب رایج استفاده می‌شوند که می‌توان آنها را با برخی داروهای طب سنتی ارزان‌قیمت و کم‌عارضه‌تر جایگزین کرد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

1397/04/05 - ٠٩:٣٧ / شماره خبر: ١٤٥٨١٩ / تعداد نمايش: 354


ایران، تهران، شهرک غرب،بلوار ایوانک، ساختمان وزارت بهداشت، بلوک آ، طبقه ششم، دفتر طب ایرانی