دفتر طب ایرانی
ساعت: تاریخ: يکشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٨
آرشیو اخبار


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با هدف استفاده منطقی از آموزه‌های اسلامی در حوزه سلامت

دانشنامه جامع احادیث طبی با نظارت آیت‌ا... ناصر مکارم شیرازی تدوین می‌شود

طرح تدوین دانشنامه جامع احادیث طبی در دیدار اعضای کارگروه نظام سلامت در اسلام دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با آیت‌ا... ناصر مکارم شیرازی، بررسی و تایید شد.

به گزارش روابط‌عمومی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، در این دیدار که در دفتر این مرجع تقلید در قم برگزار شد، دکتر محمود نجابت و حجت‌الاسلام دکتر عبدالرضا محمودی، اعضای هیات علمی مرکز تحقیقات قرآن حدیث و طب دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با ابلاغ پیام وزیر بهداشت مبنی بر حمایت وزارت بهداشت از پروژه‌های علمی مرتبط با علوم اسلامی و علوم سلامت که با تایید مراجع عظام تقلید و مشارکت استادان برجسته حوزه و دانشگاه انجام گیرد، کلیات طرح تدوین دانشنامه جامع احادیث را ارائه کردند.

دکتر مرتضی مجاهدی، دبیر کارگروه نظام سلامت در اسلام دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت نیز نمونهای از آثار علمی استادان حوزه و دانشگاه را که در راستای شروع گفتمان بین رشته‌ای علوم دینی و علوم سلامت با هدف استفاده منطقی و روشمند از آموزه‌های اسلامی در حوزه سلامت منتشر شده است، به معظم له تقدیم کرد.

آیت‌ا... ناصر مکارم شیرازی با استقبال از اجرای طرح تدوین دانشنامه فرمودند: این طرح کار مهمی است و البته پر زحمت که نیاز به دقت فراوان دارد.

ایشان با تاکید بر اینکه تا کنون اقدامی اساسی در این زمینه انجام نشده است، افزودند: برخی، کتاب‌هایی از جمله طب‌الرضا، طب‌الصادق و ... را منتشر کرده‌اند، اما بررسی کامل و نقادی روی آنها انجام نشده و اگر این طرح اجرا شود، بسیار خوب است.

این مرجع تقلید همچنین تاکید کردند: در کنار این کار باید مشورتی هم با طب جدید انجام شده و تفاهم لازم صورت بگیرد و علاوه‌براینها تجربه شدن آنها و تاییدشان به‌وسیله تجربه هم مهم است.

ایشان با بیان اینکه بر انجام کار نظارت خواهند داشت، افزودند: روایات را فصل‌بندی کرده و هر موضوع را جداگانه و به صورت منسجم بررسی کنید.

آیت‌ا... ناصر مکارم شیرازی با ابراز امیدواری برای موفقیت در اجرای طرح، آن را خدمت خوبی دانسته و تاکید کردند: امروز گروه‌های زیادی که قطعا برخی صلاحیت ندارند، دنبال این کارها و طب سنتی راه افتاده‌اند و تضادهایی مشاهده می‌شود که البته علم با علم تضاد ندارد، بلکه علم با جهل دارای تضاد است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

1397/09/18 - ١١:٥١ / شماره خبر: ١٤٨٥٦١ / تعداد نمايش: 146


ایران، تهران، شهرک غرب،بلوار ایوانک، ساختمان وزارت بهداشت، بلوک آ، طبقه ششم، دفتر طب ایرانی