دفتر طب ایرانی
ساعت: تاریخ: يکشنبه ٠٣ شهريور ١٣٩٨
آرشیو اخبار


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت:

لازمه توسعه طب ایرانی در جامعه، تعریف آن در نظام سلامت است

مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در مراسم افتتاحیه ششمین همایش طب سنتی، بر ادغام خدمات طب سنتی ایرانی در نظام سلامت بر اساس استراتژی سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد.

به گزارش روابط‌عمومی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، در مراسم افتتاحیه ششمین همایش طب سنتی، دکتر «محمود خدادوست»، مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، با تاکید بر ضرورت نیاز به تعریف درست و کاربردی طب ایرانی در نظام سلامت و توسعه این مکتب غنی طبی به دور از افراط و تفریط، افزود: لازمه توسعه طب ایرانی در جامعه، تعریف آن در نظام سلامت است که برای رسیدن به این مقصود، پذیرش قابلیت‌های این مکتب غنی طبی توسط جامعه پزشکی نیاز است، اما نباید فراموش کنیم که افراطی‌گرایی‌ها و بزرگنمایی‌هایی که از اثربخشی طب ایرانی در خارج از سیستم سلامت انجام می‌شود، بسیار خطرناک است.

وی تاکید کرد: ادعای معجزه‌گر بودن طب سنتی از اساس اشتباه است و یکی از مهم‌ترین اصول توسعه منطقی آن، کتابی و مستند و بدون افراطی‌گری عمل کردن است.

مشاور وزیر و سرپرست دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت خواستار تنویر افکار عمومی و هدایت مردم در استفاده از طب ایرانی شد و با ارائه توضیحاتی در خصوص اصول مهم از دیدگاه طب ایرانی و تبیین جایگاه بیمار در این مکتب غنی طبی، افزود: فردمحور بودن و توجه به تفاوت‌های فردی یا مزاج، اصول اخلاق پزشکی و اصلاح سبک زندگی، سه وجه تمایز طب ایرانی بوده است و این در حالی است که جهان امروز، به تازگی به اهمیت اصلاح سبک زندگی پی برده و آن را مهم‌ترین عامل پیشگیری از بروز بیماری‌های غیر واگیر می‌داند.

وی با تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان این همایش، به حضور دکتر «الهام فخاری»، عضو شورای اسلامی شهر تهران و ری و تجریش و رییس شورای اسلامی استان تهران اشاره کرد و گفت: حضور عضوی از اعضای شورای شهر در این مراسم نشان می‌دهد که چنین همایشی در طی سال‌های فعالیتش، توانسته نگاه مسئولان را به این مقوله جلب کند و این مسئله موفقیت بزرگی است.

گفتنی است، در مراسم افتتاحیه ششمین همایش طب سنتی، دکتر «احمد محیط طباطبایی»، مشاور پژوهشگاه میراث فرهنگی، دکتر «جعفر میرفخرایی»، دبیر انجمن تولیدکنندگان داروها و فرآورده‌های گیاهی و دکتر «غلامرضا کردافشاری»، دبیر علمی همایش نیز حضور داشتند.


نسخه چاپي ارسال به دوست

1397/12/08 - ٠٩:١٢ / شماره خبر: ١٥٠٠٠٥ / تعداد نمايش: 166


ایران، تهران، شهرک غرب،بلوار ایوانک، ساختمان وزارت بهداشت، بلوک آ، طبقه ششم، دفتر طب ایرانی