دفتر طب ایرانی
ساعت: تاریخ: پنج شنبه ٢٣ آبان ١٣٩٨
آرشیو اخبار


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مشاور وزیر بهداشت در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیوی بین‌المللی چین عنوان کرد:

تبادل تجربیات چین و ایران در جهت ارتقای طب سنتی

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیوی بین‌المللی چین، بر تبادل تجربیات چین و ایران در جهت ارتقای طب سنتی تاکید کرد.

به گزارش روابط‌عمومی‌دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت به نقل از بخش فارسی رادیوی بین‌المللی چین، دکتر «محمدرضا شمس اردکانی»، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت که به دعوت سفارت جمهوری خلق چین در ایران، همراه با هیات دوستی به این کشور سفر کرده بود، مهمان بخش فارسی رادیوی بین‌المللی چین شده و صحبتی دوستانه با کارمندان این بخش انجام داده است که در ادامه می‌خوانید:

دکتر شمس اردکانی پیش از کار در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران بود و با مرور پیشینه تحصیلی و شغلی او می‌توان فهمید ایشان جزو متخصصان طب سنتی است. یکی از بحث‌های اجتناب‌ناپذیر در گفت‌وگوی ایشان با کارمندان فارسی‌زبان رادیوی بین‌المللی چین که حالا بخشی از گروه رسانه چین (سی‌ام‌جی) معرفی می‌شود نیز مربوط به همین موضوع بود.

 

*طب سنتی چه ارزش‌هایی دارد که باعث می‌شود کشورهایی مانند چین، ایران، هند و ملت‌های کهن دیگر برای احیای دوباره آن تلاش کنند؟

 

در برخی کشورها پزشکی یک رشته علمی و شاید بهتر است بگویم یک مکتب علمی بوده که مردم از دیرباز استفاده می‌کرده‌اند و پیش از اینکه مکتبی تجربی برای استفاده مردم در راستای حفظ سلامتی و درمانشان باشد، یک مکتب فلسفی و مکتبی کاملا وابسته به علوم دیگر بوده، همانند مکتب طب سنتی چینی. این طب صرفا مجموعه عملیات نیست، بلکه در پس آن یک فلسفه قوی علمی نهفته است. بسیاری از کشورهایی که در حال حاضر از طب کلاسیک یا طب غیر سنتی استفاده می‌کنند یا طب سنتی در آنها وجود نداشته و یا وجود داشته، ولی مانند چین، ایران، هند و شاید مصر، به‌صورت مکتب نبوده است. دلیل اینکه طب سنتی در برخی کشورها دوباره رونق و اوج گرفته و مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد، بحث بسیار مهم و اساسی نگاه طب سنتی به انسان است که با نگاه طب غربی به انسان، تفاوت بسیار دارد.

در کشورهایی مانند ایران، اعتقاد بر این است که انسان کامل‌ترین موجود وابسته به خالق است که می‌تواند در سرآمدی خود از سلامت هم برخوردار باشد و این سلامت در واقع توسط دستورالعمل‌هایی به انسان منتقل می‌شود که این دستورالعمل‌ها در ساده‌ترین و موثرترین نگاه، معطوف به حفظ سلامت و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها است، زیرا این طب مبتنی بر یک فلسفه و مکتب بسیار قوی و از سویی دارای معیارها و منطق‌های بسیار قوی علمی است؛ بنابراین مجددا در دنیا خصوصا در کشورهایی مانند ایران، هند و چین مورد استقبال قرار گرفته و یکی از دلایل آن کل‌نگری این طب است که به کل بدن به‌عنوان یک واحد نگاه می‌کند و صرفا با اعضای بدن کار ندارد؛ برخلاف علوم امروزی که بیشتر جزءنگر هستند، این علم به‌عنوان یک طب کل‌نگر می‌تواند جایگاه خود را پیدا کند و به نظر می‌آید که با رشد طب سنتی در چین، هند و ایران، در آینده اقبال مردم به طب سنتی و جایگاهی که پیدا می‌کند، روزبه‌روز موفق‌تر و عالی‌تر از قبل خواهد بود.

 

*چین در دهه 50 قرن گذشته میلادی برای احیای طب سنتی خود تلاش کرده و از جمله رشته طب سنتی در دانشگاه‌ها و بخش طب سنتی در بیمارستان‌ها یا حتی بیمارستان‌های تخصصی طب سنتی ایجاد کرده و ایران نیز از دهه‌ها پس از چین، تلاش مشابهی را آغاز کرده است؛ چه تبادلاتی بین دو کشور در زمینه طب سنتی صورت گرفته است؟

 

چین این کار را از هفتاد سال پیش شروع کرد. این رشته در نهاد مردم و خانه‌های مردم جای داشت و در سینه‌های دانشمندان ضبط شده بود که به دانشگاه‌ها راه پیدا کرد. راه یافتن طب چینی از پشت پرده‌ها و پشت درهای بسته به داخل دانشگاه‌ها، سبب توسعه بسیار خوب آن در داخل و خارج از چین شد، خصوصا طب سوزنی که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

 

بعد از انقلاب اسلامی در ایران که به چهل سال پیش برمی‌گردد، همیشه سعی بر این بود که طب سنتی بتواند وارد بخش سلامت و مهم‌تر از آن وارد دانشگاه‌ها شود تا اینکه 12 سال پیش در دولت دهم، اولین‌بار طب سنتی به‌عنوان یک رشته رسمی و کلاسیک وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شده و دانشکده طب سنتی ابتدا در دانشگاه علوم پزشکی تهران و سپس در 10 دانشگاه بزرگ دیگر کشور ایجاد شد.

 

ما با یکی از دو دانشکده چین، از جمله دانشکده طب سنتی پکن روابط بسیار خوبی داشتیم و در کنار بازدیدهایی که آنها از دانشگاه ما داشتند، ما نیز از دانشگاه آنها بازدید کردیم. اقدامات اولیه مشترکی با فرهنگستان علوم طب سنتی چین انجام دادیم که امیدواریم بتوانیم در این دوران، توسعه بیشتری به آنها بدهیم؛ همچنین ما آمادگی برگزاری یک دوره کارشناسی ارشد و یک دوره دکترای طب ایرانی  چینی را داشتیم و طرح آن را آماده کردیم که امیدواریم به‌زودی بتوانیم آن را دایر کنیم تا شاهد انتقال مبانی طب سنتی چین و طب سنتی ایران از کانال‌های دانشگاهی و از طریق دانشجویان باشیم که به نظرم گام مهمی در جهت اعتلای روابط علمی دانشگاه‌های چین و ایران است.

 

*شما هم در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران به‌عنوان نهادی دولتی مشغول به کار هستید و هم در انجمن دوستی ایران و چین به‌عنوان یک سازمان غیر دولتی عضویت دارید؛ با این دو هویت چه تلاش‌هایی در راستای تقویت تبادلات دو کشور، خصوصا در زمینه پزشکی در آینده انجام می‌دهید؟

 

انجمن دوستی ایران و چین یکی از سازمان‌های مردم‌نهاد و از انجمن‌های بسیار فعال است که تا کنون اقدامات بسیار خوب، شاخص و فاخری انجام داده است؛ من نیز یکی از اعضای این انجمن هستم و در طول مدتی که با این انجمن همکاری می‌کنم، اقدامات بسیار خوبی در انجمن در جهت تفاهم و همکاری بین دو کشور بزرگ و برادر چین و ایران انجام شده که قابل تقدیر است؛ چه از طریق این انجمن و چه از طریق وزارت بهداشت و درمان، سعی کرده‌ایم از تجربیاتی که در طب سنتی در چین و ایران وجود داشته، بتوانیم در جهت ارتقای طب سنتی مبادلاتی انجام دهیم. خوشبختانه چند نفر از افرادی که در کشور چین دوره‌های مختلف طب سنتی این کشور را دیده و تخصص گرفته‌اند، در حال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی ایران به‌عنوان اعضای هیات علمی مشغول به کار هستند و ما امیدواریم تمهیداتی در چین اندیشیده شود که به همین ترتیب بعضی متخصصان طب سنتی ایران در راستای تجربه‌اندوزی و انتقال آن به چین هم چند تن از استادان برجسته حوزه طب سنتی ایران، در دانشگاه‌های چین به کار گرفته شوند و بتوانیم طب سنتی ایران را که مبتنی بر مکتب قوی و فاخر پزشکی و علوم حکمت‌بنیان است، در دانشگاه‌های چین معرفی کنیم.

 

*شما شش بار به چین سفر کرده‌اید؛ از این سفرها چه خاطراتی در ذهن شما مانده است؟

 

اولین بار به‌عنوان دبیر فرهنگستان علوم به چین آمدم و آخرین بار نیز حدود سه سال پیش جلسه هیات‌مدیره فرهنگستان‌های کشورهای آسیایی در چین برگزار شد و بنده به‌عنوان عضو آن هیات‌مدیره، مهمان فرهنگستان علوم چین بودم. تمام سفرهای بعدی که داشته‌ام یا برای پیگیری موضوعات مربوط به طب سنتی بود که قرار است بین دو کشور چین و ایران انجام شود و یا از طرف فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران بوده است که در جلسات مختلفی که در چین برگزار می‌شده، شرکت کرده‌ام.

 

دو تغییر را در چین نسبت به روز اولی که به این کشور آمدم، احساس کردم؛ یکی اینکه عزم ملی برای توسعه و پیشرفت در چین قابل مشاهده است و دوم اینکه احساس کردم چین با قدرت بیشتری استقلال سیاسی خود را در جهان بیان و اظهار می‌کند که این مورد استقبال همه آزادی‌خواهان دنیا و مردم مستقل قرار می‌گیرد و این امر خصوصا در روابط خوب و برادرانه چین با ایران بسیار مشهود است.

 

*اگر در پایان سخنی دارید، بفرمایید.

 

از مهمان‌نوازی بخش فارسی رادیوی بینالمللی چین تشکر می‌کنم. بسیار خوب کار می‌کنند. امیدواریم گسترش زبان فارسی در چین ادامه یابد و روابط خوب و دوستانه ایران و چین نیز همواره پایدار باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوست

1398/08/06 - ١٦:٠٠ / شماره خبر: ١٥٣١٣٩ / تعداد نمايش: 70


ایران، تهران، شهرک غرب،بلوار ایوانک، ساختمان وزارت بهداشت، بلوک آ، طبقه ششم، دفتر طب ایرانی