دفتر طب ایرانی
ساعت: تاریخ: پنج شنبه ١٤ فروردين ١٣٩٩
آرشیو اخبار


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در بیانیه‌ای مطرح کرد:

سوزاندن کتاب مرجع پزشکی روز دنیا، اقدامی نابخردانه است

در پی انتشار فایل ویدئویی به آتش کشیدن کتاب مرجع علم پزشکی روز دنیا، دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در بیانیه‌ای، این اقدام را محکوم کرد و خواستار برخورد مراجع مرتبط با عوامل انجام آن شد.

به گزارش روابط‌عمومی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، در پی انتشار فایل ویدئویی به آتش کشیدن کتاب مرجع علم پزشکی روز دنیا توسط یکی از مدعیان علم طب در کشور، این دفتر با صدور بیانیه‌ای، این اقدام را عملی نابخردانه خوانده و محکوم کرد و خواستار پیگیری مراجع مرتبط در خصوص عوامل انجام آن شد.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

به آتش کشیدن یکی از کتب مرجع علم پزشکی روز دنیا توسط یکی از مدعیان در کشور، عملی به‌ دور از خرد جمعی است که فارغ از لطمه به فرهنگ غنی ایرانی، ارتکاب آن توسط فردی در لباس روحانیت، باورها و اعتقادات دینی مردم را زیر سوال می‌برد. اسلام دینی است اهل تعامل علمی و مباحثه در چهارچوب عقل. این فرهنگ غنی که موجب به‌وجود آمدن تمدن درخشان اسلامی در گذشته بوده است، امر به گفت‌وگوی علمی در چهارچوب اخلاق می‌کند. سیره معصومینعلیهم‌السلام و علما و بزرگان علمی در گذشته همیشه بر شنیدن اقوال مختلف و انتخاب احسن دلالت داشته است؛ لذا این اقدام عجیب و عوام‌فریبانه نشان از یک مسیر انحرافی در حرکت ملت ایران در رسیدن به تمدن نوین اسلامی است.

در فضای گفتمان علمی، تمامی رویکردهای موجود حق بیان نظرات خود به‌صورت آزادانه و به دور از تعصب را دارند، اما انجام چنین کارهایی باعث تضعیف جریان‌های نوین فکری توسط افراد ذی‌صلاح می­شود، به گونه­ای که دیگر جایی برای سخن موجه نو در فضای درمانی کشور باقی نمی­ماند. 

دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، ضمن ناپسند و نابخردانه خواندن این اقدام و درخواست از مراجع مرتبط برای برخورد با عوامل انجام آن بیان می‌دارد، اقبال عمومی به بهره‌گیری از خدمات طب سنتی در سطح جامعه روبه افزایش بوده و لازم است این تقاضا بر اساس اسناد بالادستی موجود، به‌ویژه بند دوازدهم سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت، با توسعه و نهادینه کردن طب سنتی به تولیت وزارت بهداشت و تقویت جریان‌های علمی این مکتب درمانی، پاسخ داده شود.

شکوفایی و نمو طب سنتی محقق نشده است، مگر با داد وستد علمی در مجامع دانشگاهی، و ادغام آن در نظام سلامت نیز محقق نمی‌شود، مگر با همراهی تمامی دست‌اندرکاران و سیاست‌گذاران حوزۀ سلامت کشور. امیدواریم به‌زودی شاهد تحقق این مهم باشیم.

نسخه چاپي ارسال به دوست

1398/11/06 - ٠٨:٣٧ / شماره خبر: ١٥٤٠٥٤ / تعداد نمايش: 68


ایران، تهران، شهرک غرب،بلوار ایوانک، ساختمان وزارت بهداشت، بلوک آ، طبقه ششم، دفتر طب ایرانی