دفتر طب ایرانی
ساعت: تاریخ: پنج شنبه ١٤ فروردين ١٣٩٩
آرشیو اخبار


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد:

بحث ادغام طب سنتی در نظام ارائه خدمت را جدی بگیریم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اختتامیه یکصدودهمین اجلاس روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور، بر لزوم پرداختن به جایگاه علمی طب سنتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و جدی گرفتن بحث ادغام طب سنتی در نظام ارائه خدمت، تاکید کرد.

به گزارش روابط‌عمومی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، به نقل از ایسنا، دکتر «سعید نمکی»، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این مراسم، با اشاره به هاریسون‌سوزی یکی از مدعیان طب اسلامی، گفت: بحث طب سنتی در آموزش پزشکی بسیار جدی است. مردم حق دارند در همه دنیا از قسمت‌هایی از طب مدرن به‌دلیل لاعلاج بودن برخی بیماری‌ها ناامید شوند و به طب سنتی روی آورند، اما در این بازار آشفته سوء استفاده هم می‌شود.

وی با اشاره به انتقاد برخی برای مداخله نکردن در موضوع به آتش کشیدن کتاب هاریسون، افزود: اگر وزیر بهداشت مملکت در کار یک جاهل مداخله کند، آن کار ارزش بیشتری می‌یابد و مهم‌تر اینکه آتش زدن کتاب هاریسون توسط یک نادان بی‌سواد قدر و منزلت هاریسون را پایین نمی‌آورد، بلکه به نظر من این کار وهن اسلام و تشیع بود و قبل از وزیر بهداشت باید در حوزه‌های علمیه فریاد بزنند و اعتراض کنند که خوشبختانه در این زمینه، برخی بزرگان حوزه ورود کرده‌اند.

وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت و اصالت مقام معظم رهبری به بحث سلول‌های بنیادی و تکنولوژی می‌دهند و دعوت همه برای ورود به عرصه‌های نوین و مهم علمی دنیا، گفت: انتظارمان از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی این است که به طب سنتی بپردازند و برای آن جایگاه تعریف کنند، چراکه وقتی دنیا در این زمینه حرفی برای گفتن نداشت، ما ابوعلی‌سینا و رازی را داشتیم.

وی با اشاره به لزوم جایگاه دادن به این طب و راه‌اندازی دانشگاه‌های طب سنتی برای پرداختن به اهمیت این علم، تاکید کرد: ما دیگر نمی‌توانیم راه را بر طب سنتی ببندیم و باید با پرداختن به ایجاد دانشگاه طب ایرانی و مکمل، اجازه ندهیم که شیادان این عرصه به آن ورود و عوام‌فریبی کنند، بلکه علما باید به این حوزه بپردازند و باید این حوزه را مدیریت کنیم.

نمکی با تاکید بر اینکه باید در این حوزه در خانه‌های بهداشت، قفسه و در بیمارستان‌ها برای متخصص طب سنتی، تخت داشته باشیم، گفت: این کاری است که در همه دنیا انجام شده است و در حال حاضر ۴۰درصد سیستم بهداشتی‌درمانی چین مختص طب سنتی است و در کانادا، آمریکا و اروپا نیز این موضوع وجود دارد.

وی افزود: و نباید از این موضوع بسیار مهم غفلت کرده و باید بحث ادغام طب سنتی در نظام ارائه خدمت را جدی بگیریم، اما به‌صورت حکیمانه، مدبرانه و عالمانه.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

1398/11/08 - ١٤:٤٩ / شماره خبر: ١٥٤٠٨٠ / تعداد نمايش: 139


ایران، تهران، شهرک غرب،بلوار ایوانک، ساختمان وزارت بهداشت، بلوک آ، طبقه ششم، دفتر طب ایرانی